Taastuvenergia projektid tuleb ära teha

Margus Puust
Saaremaa Delifood'i omanik ja asutaja

Annan endale aru, et taastuvenergia projektid tuleb varem või hiljem Eestis ära teha, kuid päikesepaneele tuleks võimalikult palju panna kohtadesse, kus need silma ei riiva, ja tuulikud asukohtadesse, kus need elukeskkonda ära ei riku. 

Eesti Jahimeeste Seltsi presidendi ja kutselise kalurina põrkun tihti kahe vastandi otsa – ühelt poolt tahaks taastuvenergiat edendada, kuid teisalt pole arendajate projektid sageli just väga läbimõeldud, mistõttu on kohaliku kogukonna nurinat palju kuulda. 

Olen viimased 10 aastat elanud Saaremaal, mis on nii päikese- kui tuuleenergia kasutamise seisukohast üks parimaid kohti Eestis. Tänaseks on mul ka endal kogemus, kuidas seda ära kasutada. Just hiljaaegu võtsime Saaremaa DeliFoodis kasutusele päikeseenergia ning paigaldasime katusele 50kw jagu päikesepaneele. Ligikaudu 95% paneelide toodangust läheb meie oma elektritarbimise katteks. Eriti meeldib mulle, et suurim päikeseenergia toodang tuleb ajal, mil me vajame keskmisest rohkem jahutust ning mil ka elektrihind on kõige kõrgem. Päikesepark aitab seega reaalselt kulusid kokku hoida, aga roheenergia kasutus on toiduainete sektoris trend ning aitab kaasa ka me toodete turundamisel. 

DeliFoodi tootmishoone katusel, kus päikesepaneelid kedagi ei häiri, meil ruumi on, nii et ei välista, et tulevikus suurendame oma taastuvenergia tootmise võimekust veelgi.