Asutati esimene üle-eestiline energiaühistu

Energiaühistu

Ühendamaks rohelise maailmavaate edendajad konkreetsete taastuvenergia projektidega asutati üle-eestiline energiaühistu, mille eesmärgiks on ellu kutsuda uusi tuule- ja päikeseenergia projekte ning toetada sellega taastuvenergiale üleminekut.

Energiaühistu eestvedaja Märt Helmja sõnul ei realiseeru rohepööre praktikas täna nii hästi kui võiks ning selle põhjused pole tehnilised, vaid sotsiaalsed. „Ühiskonnal on raske harjuda, et tänapäeva elektrijaamad paiknevad hajutatult inimeste läheduses, võiks öelda suisa tagahoovis. Teiseks elame infomüra ja libauudiste ajastus, kus mitte eksperdid ega teadlased, vaid hoopis arvamusliidrid mõjutavad me otsuseid ning kõlama jäävad nende seisukohad, kes on häälekamad. Energiaühistu soovib pakkuda faktide ja ekspertarvamuste põhist positiivset platvormi nö vaiksele enamusele, kes soovivad ühiskonnas reaalseid muutuseid ellu viia,“ kommenteeris Energiaühistu asutamist ühistu juht Helmja.  

Energiaühistu on tulundusühistu, mis viib ellu taastuvenergia projekte, pakkudes kohalikele kogukondadele võimalust neid ise kujundada ja juhtida. „Eestis on nii päikest kui tuult, mida saab oma energia tootmiseks ja ka kliimaeesmärkide saavutamiseks hästi tööle panna, kuid seda tuleb teha kogukondadele kasulik olles. Energiaühistus on see võimalik kas rohepöörde toetaja, projekti arendaja või investorina,“ rääkis Energiaühistu nõukogu liige Rainer Paenurk.

Energiaühistu liikmed saavad organisatsiooni panustada nii raha kui ajaga, mis on võimalik taastuvenergia projektides osaluseks muuta. Sellega eemaldab ühistu barjääre, mis seni on laiemale üldsusele taastuvenergia tootmise kättesaamatuks teinud. Ühtlasi soovib Energiaühistu olla rohepöörde kogukonna eestkõneleja ruumiloome diskussioonides, sest rohepööre muudab paratamatult meie ühist ruumi.

Energiaühistu asutajad on (tähestikulises järjekorras) Sulev Alajõe, Indrek Allmann, Erki Ani, Lauri Bobrovski, Silver Hage, Märt Helmja, Henri Holtsmeier, Marti Hääl, Imbi Jürgen, Marit Kauk-Kuusik, Kalle Kiigske, Jana Krimpe, Martin Kruus, Kalle Kukk, Laura Kuusk, Priit Lepasepp, Georg Linkov, Andres Meesak, Indrek Nuume, Triinu Ossinovski, Rainer Paenurk, Liisa Past, Urmas Pau, Jaanus Purga, Margus  Puust, Priit Salumaa, Peep Siitam, Silver Sillak, Imre Taal, Mihkel Tammo, Aivi Telvik, Kristi Timmo, Annika Uudelepp, Magnus Velling, Mait Õunpuu, OÜ Tervisoft ja Sunly Land AS.

Jälgi meid ka sotsiaalmeedias: FacebookLinkedInInstagram