Energiaühistu esimene simman – kogukondi kaasavad ärimudelid on ainus tee edasi

Täname kõiki Energiaühistu liikmeid ja külalisi, kes simmanile tulid! Meie esimene simman sai just selline kui vaja – ühistu liikmed said omavahel tutvuda, jagada infot planeeritavatest päikese- ja tuuleenergia parkide arendamistest enda kodukandis ning anda tagasisidet kogukonna meelsusest.


Simmanil üles astunud KOOS.io juht Taavi Kotka, kes on üles ehitanud nii Eesti suurima IT firma, käivitanud kogu maailmas ainulaadse e-residentsuse ja veab tüdrukute tehnoloogiahariduse ettevõtmist HK Unicorn Squad, kinnitas, et kogukondi kaasavad ärimudelid on ainus tee edasi.

Kotka rääkis oma teekonnast ettevõtlusega alustamisest ja neljaaastasest tööst Majandusministeeriumis, mille jooksul jõudis alguse panna e-residentsuse programmile ja elektroonilised käibemaksudeklaratsioonid pettuste vältimiseks. Riigiaparaadis on ametikohti, mis saavad ellu viia muudatusi erinevate ministeeriumite ja haldusüksuste vahel. Rohkem julgust!

Taavi ei usu puhtasse sotsialismi kuid ei usu enam ka puhtasse kapitalismi, vaid teatud uuemat miksi. Kus tulu jagatakse kõigi nendega, kes on ettevõtmisse panustanud. Lisaks asutajatele ja omanikele annavad oma panuse nii kliendid, koostööpartnerid kui ka kogukonnad. Ka nii väike asi kui üks uue kliendi vihje võib edasi areneda koostööleppeni, mis mitmekordistab ettevõtte käibe ja kasumi. Aus oleks jagada edu ka vaid ühe olulise vihjega eduloosse panustajatele.   

 Taavi näide heast kogukondlikkust ärimudelist on pensionifond Tuleva. Mis kinnitab, et ühistuline tegevusvorm on elujõuline ning sobib ka individualistlikele eestlastele.

Vestlustes mainiti korduvalt, et tuuleenergeetika arendajad on aktiivselt otsimas kontakte maaomanikega, kelle maadele tuulikuid saab püstitada. Maaomanikele pakutakse enamasti fikseeritud suurusega renditasu tuuliku eluea (st paarikümne aastasteks) perioodiks. Energiaühistuna soovitame kindlasti küsida juurde ka tootmise mahust sõltuvat kompensatsiooni ning kogukonna laiemat kaasamist.

Elektrihinna prognoosimisel keegi kindlaid avaldusi välja käia ei julgenud, kuna muutujaid on väga palju ning endiselt on igati mõttekas enda majapidamisele või oma ettevõttele rajada kohapealne taastuvenergia tootmise võimalus.

ESG (environment, social and governance) kriteeriumitele vastamine muutub ettevõtetele üha olulisemaks ning kohustuslikuks. Reaalselt süsiniku jalajälge vähendavate lahenduste kasutamine on aina tähtsam ning Energiaühistu kogukondlik taastuvenergia tootmise mudel sobitub siia väga hästi.  

Peale esitlust jätkus vabas vormis arutelu ning juttu jätkus kauemakski.

Simmani korraldajate tiim tänab kõiki osalejaid ja abilisi ning suur aitäh ka Telliskivi loomelinnakus asuvale Põhja Konn baarile maitsvate suupistete ja jookide eest! Energiaühistu kogukond on parim seltskond, kellega meeleolukat samas ka asjalikku reedet koos veeta. Kohtume taas juba õige pea, loodetavasti meie esimese pv- pargi avamisel Hiiumaal!